Układ rozrodczy męski prezentacja
Pęcherzyk nasienny 11.. Wiele zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie wykazuje cykliczność - następowanie po sobie pór roku, rozród zwierząt, kwitnienie kwiatów.. Jądra - męskie gruczoły płciowe - położone są w mosznie, woreczku luźnej skóry, który zapewnia jądromMęski i żeńśki układ rozrodczy Narządy męskiego układu rorodczego: Żeński układ rozrodczy pełni funkcje: wytwarzaja gamety męskie, czyli plemniki Wytwarza gamety żeński - komórki jajowe Produkuje żeńskie hormony płciowe umożliwiają wprowadzenie gamet męskich do żeńskich drógTemat: Mężczyzna i kobieta - układ rozrodczy.. Żołądź 6.. Otwórz prezentację, będzie niezbędna w czasie czytania!. Układ rozrodczy męski stanowi grupę narządów wewnętrznych oraz zewnętrznych, których głównym zadaniem jest produkcja plemników oraz ich transport do żeńskich organów rozrodczych.. Pytanie 1 /17.. Przypominamy podstawowe różnice w budowie ciała mężczyzny i kobiety (dymorfizm płciowy).. Czas realizacji: 45 minut.. Komórka jajowa stanowi nieruchliwą gametę żeńską, zawierającą materiał genetyczny pochodzący od matki.- Żeński układ rozrodczy ma za zadanie wytworzyć komórki jajowe, stworzyć warunki do rozwoju zarodka i płodu, wydać dziecko na świat.. W procesie zapłodnienia uczestniczą komórki rozrodcze: komórka jajowa i plemnik.. Organizmy o złożonej budowie posiadają gruczoły wytwarzające gamety oraz narządy, które mają doprowadzić do ich spotkania się..

Układ rozrodczy męski.

Nasieniowód 16.. Ich zadaniem jest wydzielanie preejakulatu z cewki moczowej.. wg Aniasedlaczek.Układ rozrodczy zarówno męski jak i żeński zbudowany jest z narządów zewnętrznych i wewnętrznych.. Układ rozrodczy W opisie narządów płciowych (układu rozrodczego) przyjął się podział na gruczoły płciowe, (czyli gonady) wytwarzające komórki płciowe (plemniki i jaja), drogi je wyprowadzające oraz narządy płciowe zewnętrzne.. Odbytnica 10.. Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z budową i funkcjonowaniem .Układ rozrodczy, układ płciowy - zespół narządów kręgowców służących do rozmnażania płciowego, składający się z gruczołów rozrodczych (jajników lub jąder) produkujących komórki płciowe (komórki jajowe lub plemniki) oraz przewodów wyprowadzających komórki płciowe (jajowodów bądź nasieniowodów).W skład układu rozrodczego wchodzą również gruczoły dodatkowe .Żeński układ rozrodczy wytwarza komórki jajowe, służy do przyjęcia nasienia, umożliwia rozwój płodu i jego poród, produkuje hormony płciowe - estrogeny i progesteron oraz hormony wydzielane przez łożysko w czasie ciąży.. Męski układ rozrodczy zbudowany jest z jąder, najądrzy, na-sieniowodów, gruczołów: pęcherzykowych i krokowego, cewki moczowej i prącia.. Przedstawiamy budowę układu rozrodczego męskiego (m.in. jąder, najądrzy, nasieniowodów i gruczołu krokowego).układ płciowy dziewczynki..

Budowa Układ rozrodczy męski Wykres z etykietami.

Płodność mężczyzny: (zobacz slajd 1 i 2 prezentacji)Męski układ rozrodczy odpowiada za wytworzenie plemników oraz wprowadzenie ich do żeńskich dróg rodnych.. Do najważniejszych struktur budujących układ rozrodczy mężczyzn zalicza się prącie, jądra i przewody wyprowadzające.Jadra produkują komórki ropzrodcze męskie zwane plemnikami, Jadra zbudowane są z cioenkich poskręcanych kanalików , które codziennie produkują miliony plemników magazynowach w najądrzach , zbiorniczkach znajdujących się bezpośrednio nad jadrami.Podczas stosunku płciowego plemniki z najędrzy są transportowane nasieniowodami do cewki moczowej , znajdującej się w prąciu i wprowadzane do pochwu kobiety,Budowa męskich wewnętrznych organów rozrodczych.. - W procesie zapłodnienia uczestniczą komórki rozrodcze: komórka jajowa i plemnik.Temat: Męski i żeński układ rozrodczy.. Lekcja live z biologii o 15:00 transmitowana na żywo dla uczniów klasy 7 szkoły podstawowej.. Funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego.. Do wewnętrznych należą: pochwa, macica, jajowody, jajniki.Układ rozrodczy - Układ rozrodczy klasa 4 - układ rozrodczy - Układ rozrodczy - Powtórka - układ rozrodczy - Układ rozrodczy - układ rozrodczy.. Narządy, w których wytwarzane są komórki rozrodcze to: gonady gamety plemniki nasieniowody..

Układ rozrodczy człowieka - prezentacja PowerPoint.

01.06.2020 Uczeń: 1.. Klasówka - pomagamy w sprawdzianach - wiarygodne testy powtórkowe i streszczenia.Układ rozrodczy męski - budowa i funkcje.. Budowa męskiego układu rozrodczego różni się od żeńskiego zarówno pod względem anatomicznym, jak i pełnionych funkcji.. Poprowadzi ją nauczycielka Julia Idziak.. Prącie 4.. Mają one kształt grochu, otwierają się do cewki moczowej w obrębie tylnej ściany jej opuszki, i są położone poniżej prostaty.. Na początek proszę obejrzeć prezentację.. Żeński układ rozrodczy zbudowany jest z jajników, jajowodów, macicy i pochwy oraz zewnętrznych narzą-dów płciowych: warg sromowych mniejszych i większych, łechtaczki i błony dziewiczej.. Wydzielina ta zabezpiecza plemniki przed kwaśnym środowiskiem cewki moczowej i pochwy, gdyż ma ona charakter zasadowy.Rolą męskiego układu rozrodczego jest wydzielanie tzw. hormonu męskości, czyli testosteronu oraz produkowanie plemników, zapewniając im właściwe warunki do dojrzewania.. Twórz lepsze zajęcia w krótszym czasie.. Przewód wytryskowy 12.. Pęcherzyki nasienne, gruczoł krokowy i gruczoły opuszkowo -cewkowate ( Cowpera ) -dostarczjąceukład płciowy chłopca.. (zapisujemy w zeszycie) I.. Na wstępie omówię budowę zewnętrznych narządów płciowych żeńskich: Układ rozrodczy żeński umieszczony jest w podbrzuszu..

...Zewnętrzny układ rozrodczy kobiet.

Wszystkie organizmy, zaczynając od bakterii, a kończąc na człowieku, wydają potomstwo.. Przerwij test.. To kolejne parzyste narządy męskiego układu płciowego.. Najbardziej zewnętrzną częścią tego układu jest tzw. wzgórek łonowy, który utworzony jest z .Męski układ płciowy Układ płciowy to zespół narządów, dzięki którym możliwe jest rozmnażanie, a co za tym idzie, istnienie gatunku.. Ujście cewki moczowej 8.. Cechy płcioweTemat: Męski układ rozrodczy 5.. Jego rolą jest produkowanie gamet, czyli plemników, które są zdolne do zapłodnienia dojrzałej komórki jajowej.Żeński układ rozrodczy wytwarza komórki jajowe, służy do przyjęcia nasienia, umożliwia rozwój płodu i jego poród, produkuje hormony płciowe - estrogeny i progesteron oraz hormony wydzielane przez łożysko w czasie ciąży Podstawowym zadaniem męskiego układu płciowego jest produkowanie plemników,czyli męskich komórek rozrodczych.Plemniki znajdują się w płynie nasiennym .Męski układ rozrodczy.. Animacja: Żeński układ rozrodczy - Scholaris.. Jądro 18.. Gruczoł opuszkowo-cewkowy 14.. Określa funkcje męskich narządów rozrodczych.. Cel ogólny: Poznanie budowy i funkcji męskiego układu rozrodczego 7.. MosznaPoprzednia strona Żeński i męski układ rozrodczy.. - Męskie narządy płciowe - to jądro (wytwarzające komórki płciowe) i najądrze .Męski układ rozrodczy: 1.. Poziom: zajęcia prowadzone w klasie VII szkoły podstawowej.. Podobnie funkcjonuje organizm kobiety, w którym zachodzą cykliczne zmiany związane z .Animacja: Męski układ rozrodczy - Scholaris.. To jedyny system w ludzkim organizmie, który różni kobietę i mężczyznę.Układ rozrodczy - Układ rozrodczy klasa 4 - układ rozrodczy - Układ rozrodczy - Powtórka - układ rozrodczy - Układ rozrodczy - układ rozrodczyCharakterystyka męskiego i męskiego układu rozrodczego.. Odbyt 15.. Pęcherz moczowy 2.. Ciało jamiste 5.. Najądrze 17.. Wstęp (do przeczytania) Wiedza dotycząca płodności kobiety i mężczyzny powinna być dobrze znana każdemu człowiekowi.. Utworzony jest z narządów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych.. Temat: Męski układ rozrodczy.. Układ rozrodczy jest jedynym układem w naszym organizmie, który uwzględnia różnice między kobietą a mężczyzną.Lekcja 1.. - Męski układ rozrodczy odpowiada za wytworzenie plemników oraz wprowadzenie ich do żeńskich dróg rodnych.. Na podstawie prezentacji uzupełnij notatkę.Na układ płciowy męski składa się: Jądra -produkujące plemniki i wydzielające androgeny Najądrze, nasieniowód, przewód wytryskowy i część cewki moczowej -przewody wyprowadzające plemniki na zewnątrz.. Cele szczegółowe: Wiadomości A - Uczeń: wymienia funkcje męskiego układu rozrodczego podaje nazwy wewnętrznych i zewnętrznych męskich narządów płciowych zna elementy budowy gamety męskiej B - Uczeń:Męski układ rozrodczy - gruczoły opuszkowo-cewkowe.. Klasa 4 Przyroda..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt